HAYAT NEFESTİR NEFESİMİZ DARALMASIN

HAYAT NEFESTİR NEFESİMİZ DARALMASIN

Bakırçay insiyatifi , Aliağa , Dikili , Bergama , Foça Çevre Platformları , Ege Çevre ve Kültür Platformu , Çandarlı Halkı , Şakran Doğa -Güz Derneği Çandarlı da yapılmak istenen termik santrale karşı ortak bir bildiri yayınladılar

13 Ekim 2015 - 21:27

HAYAT NEFESTİR..
NEFESİMİZ DARALMASIN.....

Merhaba..
Yaşamak için nefes almalıyız, alabilmeliyiz….

Şimdi de Çandarlı'ya Termik Santral yapmak istiyorlar..!!

İzmir’in önemli turizm bölgesi olan Çandarlı'da Termik Santral; turistik alanlara bin metre mesafede, zeytin üretimi yapılan tarımsal alanın içinde, Bakırçay’ın denize döküldüğü bölgede planlanmıştır. Termik Santralin atık ve uçucu küllerinin depolanma alanı ise, Bergama merkezinde, Akropolis Antik Kentinin dibinde, Kestel Barajının yakınına yapılacaktır. 
Termik Santral yılda 272 bin ton civarında uçucu kül, 89.000 ton kireç taşı ve 41 bin ton taban külü üretecek, her gün yüzlerce kamyon, bu külleri depolama alanına yani Bergama’ya nakledecektir.
Termik Santral ithal kömürle işletilecek ve Aliağa Limanından kamyonlarla nakliye sağlanacak ve Aliağa, Çandarlı, Bergama üçgeninde 30 tonluk kamyonlarla inanılmaz bir kamyon trafiği yaşanacaktır. (Günde 180 sefer)
Termik Santralin soğutma sistemi için saatte 65.000 metreküp deniz suyu kullanılacaktır.
Termik Santralde yılda 1.584.000 ton kömür yakılacaktır.
Baca gazlarından çıkan kimyasal, uçucu, zehirli ve kanserojen gaz ve partiküllerin zararli etkisi sadece yakın çevrede kalmayıp, hakim rüzgarlarla taşınarak, Dikili'den İzmir'e kadar geniş bir bölgede etkili olacaktır. Havadaki kimyasallar ve partiküller ayrıca toprağa çöküp, yeraltı sularına karışarak; zeytinimize, suyumuza, meyva ve sebzemize bulaşacaktır. . (Kül depolama alanının baraja yakınlığı ayrıca bir tehlikedir!)
Çandarlı körfezinde liman insaatıyla başlayan deniz kirletici süreç devam etmektedir. Ege Denizi’nin en zengin balık ve doğal sualtı yaşamının bulunduğu bu bölge, limandan sonra ikinci kez Termik Santralle kirletilecek, deniz içindeki doğal yaşam bitecek, ekmeğini balıkçılıktan kazanan bir çok vatandaşımız da, tarım ve zeytincilikle geçinen vatandaşlarımız kadar termik kirlilikten etkilenecektir.
Şu an itibarıyla ülkemizde 22 kömürlü termik santral faaliyette olup, hükümet tarafından 80 tane yeni termik santral kurulacağı açıklanmıştır. 
Yapılan her termik santral; yakılan tonlarca kömürden çıkan, saç telinden bile ince kanserojen parçacık madde, sülfür dioksit, nitrojen oksit, ağır metal ve kalıcı organik kirleticilerin havaya saçılması ve her nefeste akciğerlerimize girip çeşitli hastalıklara sebep olması demek…
Santrallerin yakınında yaşamıyorsanız bile, bacadan çıktıktan sonra, kilometrelerce uzağa gidebilen ve gözle görülmesi mümkün olmayan bu ölümcül parçacıklardan ne yazık ki kaçmak mümkün değil…

Türkiye’de hava kirliliği limitleri, dünya limitlerinin üzerindedir.. Türkiye'de kirliliğinin en önemli nedenlerinden biri termik santrallerdir ve yeni yapılacaklarla birlikte hava kirliliğinin daha da artması, halk sağlığını ciddi boyutta tehdit edecektır. Üstelik biz Aliaga'daki ağır sanayii nedeniyle zaten nefes alamaz durumdayken...
Aliağa’da yapılan ölüm nedenleri araştırma sonuçlarına göre; Aliağa ve çevresinde, sanayi olmayan bölgelere göre çok daha fazla kanser vakası ve ölüm olduğunu biliyoruz, bunu astım, kronik bronşit, kalp hastalıkları, felç izlemektedir.
Tüm Dünya artık alternatif enerji alanlarına yönelmektedir. Dogru enerji politikaları ve düzgün projelerle, doğa ve yaşam alanlarımızı etkilemeden, enerji ihtiyaç ve tüketimimizin programlanması mümkündür. 
Evet, Yaşamak için nefes almalıyız, alabilmeliyiz…

Açlığa 60, susuzluğa 6 gün dayanabilen insan; nefes almadan 1 dakika bile duramaz.
Bu yüzden, temiz hava solunabilecek bir çevrede yaşamak en temel insan haklarından birisidir.

Çevre sağlıktır diyerek...
Nefes alma hakkımızı savunmak için……
Doğamız için……
Sağlığımızın ve yaşamımızın karartılmasını engellemek için……
Hep birlikte mücadele etmeliyiz…!!
Gerze'de, Yırca'da köylüler, Termik Santrali iptal ettirerek başardı. Biz de başarabiliriz.
Çocuklarımız için, nefes almak için; 
ÇANDARLI’DA VE BAŞKA HİÇ BİR YERDE TERMİK SANTRAL İSTEMİYORUZ…..!!

BAKIRÇAY İNSİYATİFİ

Çandarlı Halkı
Dikili Çevre Platformu
Bergama Çevre Platformu
Şakran Doğa-Güz Derneği
Aliağa Çevre Platformu
Foça Çevre Platformu
Ege Çevre ve Kültür Platformu

Panel
Çandarlı ve Termik Santral 
17 Ekim 2015 Cumartesi Saat :12.00
Konfrerans Salonu 
Çandarlı( Eski Belediye Binası)
Katılımcılar:
Yrd. Doç. Dr. Enver Yaser Küçükgül-Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi
Dr. Ahmet Soysal – Dokuz Eylül Üniversitesi Halksağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi
Serbest Kürsü : Söyleyecek Sözü Olanlar

Ayrıca....
(12 Kasım 2015 Perşembe günü Bergama’da yapılacak olan, kül depolama tesisi ve derin deniz deşarjı projesi, CED raporu, halkın katılımı toplantısına tüm dostlarımızı bekliyoruz..)

Bu haber 2631 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ALİAĞA BELEDİYESİ NİSAN AYI 2. OTURUMU GERÇEKLEŞTİ
ALİAĞA BELEDİYESİ NİSAN AYI 2. OTURUMU GERÇEKLEŞTİ
ÇAĞATAY GÜÇ'TEN SOSYAL BELEDİYECİLİK PROJELERİ
ÇAĞATAY GÜÇ'TEN SOSYAL BELEDİYECİLİK PROJELERİ