İZMİR "GURME KENTLER AĞI’NA" GİRİYOR

İZMİR "GURME KENTLER AĞI'NA" GİRİYOR

İzmir, dünyanın farklı coğrafyalarından 22 kentin yer aldığı “Dünya Gurme Kentler Ağı” DELICE’ye üye oluyor. 26 Ocak tarihinde Fransa’nın Lyon kentinde yapılacak törende üyelik belgesini Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu imzalayacak. DELICE üyeleri arasında Barcelona, Brüksel, Helsinki, Lizbon, Madrit, Montreal, Osaka ve Chicago gibi önemli kentler bulunuyor.

16 Ocak 2015 - 22:46

İzmir, 2007 yılında Fransa’nın Lyon kenti tarafından kurulan ve 4 kıtadan sadece 22 kentin yer aldığı “Dünya Gurme Kentler Ağı” DELICE’ye üye oluyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları Bölümü ile hazırlanan proje kapsamında üyeliği kabul edilen Büyükşehir Belediyesi, 26 Ocak’ta Fransa’nın Lyon kentine çıkarma yapacak. Lyon (Fransa), Barselona (İspanya), Göteborg (İsveç), Şikago (ABD), Brüksel (Belçika), Helsinki (Finlandiya) olmak üzere 6 kentten oluşan DELICE Yürütme Komitesi, İzmir’in üyeliğini SIRHA Gıda Fuarı’nda açıklayacak. İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu heyetle Lyon’a gidecek olan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, üyelik belgesini törenle imzalayacak. Heyette İzmir Ticaret Odası, İZFAŞ ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden temsilciler yer alacak.

23. üye İzmir
Usta şefler ve kentler arasında gastronomi konusunda bir iletişim ve değişim platformu sunan DELICE’nin faaliyetleri; kentsel pazarlama, eğitim ve aktarım, yerel ürünler, sağlık ve beslenme, şeflerin ustalaşması temalarında yoğunlaşıyor. İzmir’in “Dünya Gurme Kentler Ağı”na dahil olmasının, kentteki turizm hareketliliğine olumlu yansıyacağı belirtiliyor.

İzmir ile birlikte üye sayısı 23’e yükselen gurme kentler ağı DELICE’ye üye kentler şöyle: Aarhus (Danimarka), Barselona (İspanya), Birmingham (İngiltere), Bordeaux (Fransa), Brüksel (Belçika), Cape Winelands (Güney Afrika), Göteborg (İsveç), Helsinki (Finlandiya), İzmir (Türkiye), Lozan (İsviçre), Leipzig (Almanya), Lizbon (Portekiz), Lyon (Fransa), Madrid (İspanya), Montreal (Kanada), Osaka (Japonya), Puebla (Meksika), Rabat (Fas), Riga (Letonya), Saint Louis (ABD), Stavanger (Norveç), Şikago (ABD), Torino (İtalya)

Bu haber 1970 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ALİAĞA BELEDİYESİ NİSAN AYI 2. OTURUMU GERÇEKLEŞTİ
ALİAĞA BELEDİYESİ NİSAN AYI 2. OTURUMU GERÇEKLEŞTİ
ÇAĞATAY GÜÇ'TEN SOSYAL BELEDİYECİLİK PROJELERİ
ÇAĞATAY GÜÇ'TEN SOSYAL BELEDİYECİLİK PROJELERİ