BANKAMATİK DİYE İŞTEN ATILDI MECLİS ÜYESİ OLARAK GERİ DÖNDÜ

BANKAMATİK DİYE İŞTEN ATILDI MECLİS ÜYESİ OLARAK GERİ DÖNDÜ

2014 Yılında ilk kez göreve gelen MHP’li Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar tarafında işten atılan 104 isimden biri olan Seçil Adalet Işık 5 yıl önce atıldığı belediyeye meclis üyesi olarak geri döndü. Işık millet İttifakı listesinden seçilen 2 kadından biri olarak 5 yıl boyunca Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) grubunun temsilcisi olarak Aliağa Belediyesi’nin karar organında görev yapacak

11 Nisan 2019 - 11:08

BANKAMATİK DİYE İŞTEN ATILDI MECLİS ÜYESİ OLARAK GERİ DÖNDÜ

2014 Yılında ilk kez göreve gelen MHP’li Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar tarafında işten atılan 104 isimden biri olan Seçil Adalet Işık 5 yıl önce atıldığı belediyeye meclis üyesi olarak geri döndü.  Işık millet İttifakı listesinden seçilen 2 kadından biri olarak 5 yıl boyunca Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) grubunun temsilcisi olarak Aliağa Belediyesi’nin karar organında görev yapacak.

Millet ittifakı listesinden meclise girdi

31 Mart 2019 yerel seçimlerinin yankıları tüm yurtta olduğu gibi Aliağa’da da devam ediyor. Yapılan yerel seçimlerin ardından çıkan sonuçların ardından itiraz süreci de dahil olmak üzere sona eren yerlerde kentleri 5 yıllığına yönetecek belediye başkanı ve meclis üyeleri mazbatalarını aldı. Aliağa’da seçilen Belediye Başkanı Serkan Acar’ın yanı sıra mecliste görev alacak asil ve yedek meclis üyeleri de mazbatalarını aldı. 25 asil üyenin seçildiği Aliağa Belediyesi meclis üyesi mazbatasını alanlardan biri de Seçil Adalet Işık. Işık Millet İttifakı meclis adayı listesinden 8. sıra adayı olarak girdiği yarışta seçilmeyi başardı.    

5 yıl boyunca atıldığı belediyenin karar organında yer alacak

5 yıl önce Aliağa Belediyesi’nde Aliağa Kadın Emeği Değerlendirme Projesi (ALKED) sorumlusu olarak görev yaparken yeni seçilen Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar tarafından “bankamatik”  olduğu gerekçesiyle işine son verilen Işık yeni dönemde 5 yıl boyunca muhalefet grubunun üyesi olarak Acar’la birlikte mecliste görev yapacak. 

SODEP’ten CHP’ye hep siyasal mücadelenin içinde

12 Eylül Darbesi'nden sonra 1983 yılında kurulan Sosyal Demokrasi Partisi’ne  (SODEP) 1984 yılında üye olarak siyasete adım atan Işık o günden bu yana aktif olarak siyasetin içinde hep var oldu. Sosyal Demokrasi Partisi ile Halkçı Parti (HP) birleşmesi ile kurulan Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) ile siyasi yaşamı devam eden 1992’de yeniden siyasi sahnede yer alan Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyaset yapan Seçil Adalet Işık tam 35 yıldır aktif olarak siyasetin içinde yer alıyor. Evli ve 2 çocuk 2 torun sahibi Işık Cumhuriyet Halk Partisi’nin kapalı olduğu yıllarda Cumhuriyet Halk Partisi’nin misyonunu üstelenen partilerde Cumhuriyet Halk Partisi’nin yeniden siyaset sahnesinde yer aldığı 1992 yılından bugüne kadar ise partisinin her kademesinde üye, yönetim kurulu üyesi, delege, kadın kolları başkanı gibi birçok görevi başarıyla üstlendi.

“Hak hukuk mücadelesinin hep içinde olacağım”

Halen Cumhuriyet Halk Partisi Aliağa Kadın Kolları başkanı olan Seçil Adalet Işık 12 Eylül askeri darbesinden önce halkevlerinde başladığı devrimci mücadelesini sürdürmeye kararlı.  Işık “35 yılı aşkın zamandır aktif siyasetin, kendimi bildim bileli de hak hukuk insan hakları mücadelesinin içindeyim. Her zaman emek ve emekçiden  yana oldum. İnsanların barış ve kardeşlik içinde yaşayabileceği bir dünya için çok daha güzel bir Aliağa için siyasal ve sosyal yaşamın içinde mücadeleme devam edeceğim. Partimin ilkeleri doğrultusunda Atatürk İlke ve devrimleri ışığında partimi en iyi şekilde temsil etmek için elimden gelen mücadeleyi yapacağım” dedi.    

Aliağa onu “kırmızılı kadın” diye tanıyor

Siyasal mücadelenin yanı sıra sosyal yaşamda da oldukça aktif olarak yer alan Seçil Adalet Işık’ı tanımayan ve veya ismen bilmeyen Aliağa’lılar    “kırmızılı kadın” diye tanıyor. Kırmızıya olan düşkünlüğü ile bilinen ve genelde tepeden tırnağa kırmızı giyindiği için  “kırmızılı kadın” diye tanınan Işık kadınların meslek sahibi olması için yıllardır emek veriyor. Bugüne kadar yüzlerce kadını meslek sahibi yapan  Işık “2006 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi Eğitim Merkezlerinde Genel Koordinatör Yardımcısı olarak başladığım görevime İZMEB Meslek Edindirme ve Beceri Kursları Teknik Sorumlusu olarak devam ettim. 2009 yılından itibaren ALKED Projemi Aliağa belediyesi bünyesinde yürüttüm. 1981 -2006 yılları arasında Aliağa Halk Eğitimi Merkezinde sözleşmeli Elsanatları öğretmeni olarak görev yaparak ev hanımlarına mesleki yeterlilik kazandırıp, kadınların hem aile hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmalarına destek oldum, üretimlerimle ülke çapında dereceler alarak ilçemizin tanıtımına katkıda bulundum, Geleneksel Anadolu El sanatları yorumlarımla ulusal ve uluslararası sergilere katılmaktayım, İzmir Kadın Dünyası Derneği başkanlığını  ve Çeşitli sivil toplum örgütlerine üye olarak faaliyetlerimi sürdürmekteyim” dedi.

Bu haber 108963 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Almanların tercihi Türk konfeksiyon ürünleri
Almanların tercihi Türk konfeksiyon ürünleri
GENÇLERİ AYRICALIKLI FIRSATLAR SUNAN 'TARIMIN DÜNYASINDA' YERLERİNİ ALMAYA DAVET EDİYORUZ
GENÇLERİ AYRICALIKLI FIRSATLAR SUNAN 'TARIMIN DÜNYASINDA'...