ÖRNEK PROJE

Karşıyaka Belediyesi en yakın dostlarımız olan hayvanları düşünerek , İzmir'deki bütün belediyelere örnek olacak bir proje gerçekleştirdi."CAN DOSTLAR İÇİN MAMA DÖNÜŞÜM KUTUSU"

04 Temmuz 2014 - 18:01

İZMİR'DE İLK KEZ: CAN DOSTLAR İÇİN 'MAMA DÖNÜŞÜM' KUTUSU.

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte, sokak hayvanlarının su ve mama ihtiyacındaki artışı göz önüne alan Karşıyaka Belediyesi, kentin farklı noktalarına ‘mama dönüşüm’ kutusu koydu. İzmir’de ilk kez uygulanan özel sisteme göre; bir hazneye su dökülür, diğer yuvaya da pet şişe atılırsa can dostlar su ve mama elde edecek. Bu sayede pet şişeler için de dönüşüm imkânı sağlanacak.

Bir hayvan sever tarafından tasarımı gerçekleştirilen ve Türkiye’de birkaç belediye tarafından kullanılan ‘mama dönüşüm’ kutuları, İzmir’de ilk kez Karşıyaka Belediyesi tarafından uygulamaya alındı. Pugedon ismi verilen makinelerden 4 tane alan belediye, ilk ikisini Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı yanı ve Tersane Kafe’nin karşısına yerleştirdi. Diğer ikisinin de birkaç gün içinde yerlerine konacağı ve kısa sürede sayının artırılacağı belirtildi.

MAMA,SU VE GERİ DÖNÜŞÜM

Oluşturulan sisteme göre; hayvan severler, güneş enerjisi ile çalışan Pugedon’un bir gözünden pet şişedeki suyu boşaltacak. Bu işlem sonrasında can dostlar için hazırlanan su haznesine su dökülecek. Her boş pet şişenin, dönüşüm haznesine atılması ile birlikte de mama yuvasına 4 gram mama dökülecek. Sokak hayvanları bu sayede otomatik olarak hem su içme hem de mama yeme imkanına kavuşacak. Aynı zamanda pet şişeler için geri dönüşüm elde edilecek. Sistemin denetimi ve bakımı yerel hayvan koruma görevlileri ve Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından sağlanacak.

Bu projenin başta Aliağa Belediyesi olmak üzere İzmir'deki tüm belediyeler için örnek olmasını ve bu belediyelerinde can dostlarımız olan hayvanlar için projeler geliştirmesini isteriz.

 

Bu haber 1966 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BANKAMATİK DİYE İŞTEN ATILDI MECLİS ÜYESİ OLARAK GERİ DÖNDÜ
BANKAMATİK DİYE İŞTEN ATILDI MECLİS ÜYESİ OLARAK GERİ DÖNDÜ
ÇEVRE DOSTU BEZ ÇANTALARIN DAĞITIMI DEVAM EDİYOR
ÇEVRE DOSTU BEZ ÇANTALARIN DAĞITIMI DEVAM EDİYOR