NEREDEN NEREYE …

NEREDEN NEREYE …

Türkiye de spor denince akla ilk olarak her zaman futbol gelir. Futbolla yatar futbolla kalkarız. Yaşadığımız bölge olan Bakırçay havzasında da durum bundan farklı değil. Bizde şu anda en üst ligde ve en alt ligde olan 2 takımı değerlendirelim dedik.

29 Mayıs 2014 - 19:07 - Güncelleme: 30 Mayıs 2014 - 12:58

Aliağaspor (Aliağa Gençlik ve Spor Klübü )

1963 yılında kurulan klüp  20 sene kadar amatör liglerde mücadele etti. 80’li yılların sonları itibaren profosyonel liglerde yer almaya başlayan yeşil beyazlı kulüp , en büyük çıkışını 1992 -2008 yılları arasında 3.ligde mücadele ederek yaptı. 2008 yılında ise tüm yarışma haklarını Göztepe’ye satarak profosyonel liglere veda etti. 2009 yılından itibaren tekrar amatör ligde  mücadele etmeye başlayan yeşil beyazlı takım şu ana kadar profosyonel liglere dönmeyi başaramadı.

Kayyum kapısından dönen kulübün yaklaşık olarak 6.5 Milyon TL borcu bulunmaktadır.

YENİ MENEMEN BELEDİYESPOR

İzmir’in ilk kurulan kulüplerinden biri olan Menemenspor en büyük başarısını 80’li yılların ortalarında 2.lige yükselerek gerçekleştirdi. Ancak 80’li yılların sonlarından itibaren aldığı başarısız sonuçlarla amatör kümenin yolunu tuttu. 1992 yılına gelindiğinde ise  Menemenspor adı artık tarihe karıştı. Yoluna YENİ MENEMEN BELEDİYESPOR olarak devam eden klüp 2009 yılında 3.lige , 2014 yılında ise 2.lige yükselmeyi başardı.

Evet gördüğünüz gibi iki takımın aldığı başarılar böyle. İki takımı karşılaştırdık , gelin birde iki şehri karşılaştıralım ..

  •   Aliağa, birçok sanayi devinin bulunduğu bir şehir .  Menemen ise tarımla uğraşanların oluşturduğu bir şehir.
  •  
  • Aliağa Belediyesi’nin yıllık geliri yaklaşık olarak 90 Milyon TL. Menemen Belediyesi’nin ise yaklaşık 30 Milyon TL kadar..
  •  
  •  Aliağa Türkiye’nin sayılı zengin şehirlerinden biri . Menemen Türkiye’nin en eski şehirlerinden biri.

 

Böyle bunun gibi birçok  madde yazabiliriz . Peki Menemen’in Aliağa’ya göre yaptığı tek artı ne derseniz,“KULÜP YÖNETMEK”… Belki de Aliağa’nın borcunun yarısı kadar bir bütçeyle çıktı yola Menemen. Ne yaptı biliyor musunuz ? 4 sezon boyunca aynı teknik kadroyla yoluna devam etti. İstikrara önem verdi. 2.ligde de aynı teknik direktörle yollarına devam edecekler.

Aliağa’lı yöneticiler bu yazıyı okuyunca şunu diyecekler:” Bizim borcumuzun birçoğu basketbol takımına ait.” Diyebilirler. Orada bir başarı var mı ? Yok.  Buradan şu sonucu çıkarabiliriz:”Önemli olan kulübün zengin olması değil. Doğru yönetilmesi, istikrara ve alt yapıya önem vermesi başarıyı getirir.”

 

Bu haber 2003 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BANKAMATİK DİYE İŞTEN ATILDI MECLİS ÜYESİ OLARAK GERİ DÖNDÜ
BANKAMATİK DİYE İŞTEN ATILDI MECLİS ÜYESİ OLARAK GERİ DÖNDÜ
ÇEVRE DOSTU BEZ ÇANTALARIN DAĞITIMI DEVAM EDİYOR
ÇEVRE DOSTU BEZ ÇANTALARIN DAĞITIMI DEVAM EDİYOR