BİLİŞİM HAVUZU

BİLİŞİM HAVUZU

Gelişen teknolojiye paralel proje ve altyapı yatırımları gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, oluşturduğu bilişim ağına 30 ilçe belediyesini dahil edecek. Cumartesi günü imzalanacak “Bilgi Sistemi İşbirliği Protokolü” ile Büyükşehir Belediyesi’nin bilişim alt yapısı ve yazılımları, ilçe belediyelerinin de hizmetine sunulacak. Bilgiler “ortak havuzda” toplanarak veri tekrarı önlenecek.

24 Ekim 2014 - 23:16

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan bilişim altyapısının ilçe belediyeler tarafından kullanılmasını sağlamak ve bilgi sistemleri verilerinden karşılıklı yararlanarak kaynak ve zaman israfını önlemek amacıyla, ilki 2004 yılında imzalanan “Bilgi Sistemi İşbirliği Protokolü” kapsamı, yeni bağlanan ilçeleri de içine alacak şekilde yenileniyor. Yeni protokolle ilçe belediyelerinin yüksek maliyetli bilişim teknolojileri yatırımlarının düşürülmesi hedeflenirken aynı zamanda bilgiler “ortak havuzda” toplanarak veri tekrarı önlenecek. 25 Ekim Cumartesi günü, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile 30 ilçe belediye başkanı arasında imzalanacak protokol kapsamında, ilçe belediyelerinin ihtiyacı olan otomasyon yazılımları ile kablolu ve kablosuz veri aktarım sistemleri Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edilecek. Kullanıma açılan sistemlerin güncel tutulması da Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ile Harita ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Daire Başkanlığı tarafından sağlanacak. İzmirlilere daha hızlı ve kaliteli hizmet sunmak için hazırlanan protokolün ilki 2004 yılında 9, ikincisini ise 2009 yılında 16 ilçe belediyesiyle imzalanmıştı.

200 kilometrelik fiber ağ
Büyükşehir Belediyesi’nin İzmirlilere konforlu, güvenli ve çağdaş bir kent yaşamının rahatlığını sunmak için bilgi ve teknoloji alanında geliştirdiği projelerden bazıları şöyle:
Kent çapında fiber optik iletişim ağının kurulması ve tüm ilçe belediyeler ve diğer ilgili kurum ve kuruluşları kapsayan yüksek hızlı ve bağımsız bilgi iletişim altyapısı için 200 kilometrelik İZMİRNET omurgası oluşturuldu. İZMİRNET Projesi trafik sinyalizasyon sisteminin geliştirilmesinden güvenlik ağına, MOBESE sistemine, coğrafi bilgi sisteminden kent terminallerine, İzmir’in kriz yönetiminden e-belediye hizmetlerine kadar uzanan birçok alanda kullanılıyor. Büyükşehir Belediyesi ayrıca, Coğrafi Bilgi Sistemleri kapsamında, Türk yazılım teknolojisiyle oluşturulan 2 ve 3 boyutlu kent rehberlerini İzmirlilerin hizmetine sundu. Akıllı telefon ve tablet bilgisayarların yaygınlaşmasıyla birlikte sistemini yenileyen Büyükşehir Belediyesi, “Mobil Kent Rehberi”ni hayata geçirdi. Sürekli güncellenen rehberlerden, plan kararı sorgulamadan mezarlık takip sistemine kadar bir çok bilgiye ulaşılıyor. Büyükşehir Belediyesi ayrıca, afet ve kriz anında kesintisiz ses ve veri iletişimin sağlanması için 4 bin telsizin kullanıldığı “sayısal telsiz ağını” kurdu.

Bu haber 1863 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BANKAMATİK DİYE İŞTEN ATILDI MECLİS ÜYESİ OLARAK GERİ DÖNDÜ
BANKAMATİK DİYE İŞTEN ATILDI MECLİS ÜYESİ OLARAK GERİ DÖNDÜ
ÇEVRE DOSTU BEZ ÇANTALARIN DAĞITIMI DEVAM EDİYOR
ÇEVRE DOSTU BEZ ÇANTALARIN DAĞITIMI DEVAM EDİYOR