ALİAĞA’YA DEV YATIRIM

ALİAĞA'YA DEV YATIRIM

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından İzmir’de hayata geçirilecek Aliağa Kalabak Göleti ve Sulaması ile bölgenin topraklarına bereket gelecek. Ayrıca, proje ile Bakanlık tarafından Aliağa’da kırsal kalkınmaya destek verilecek.

01 Temmuz 2015 - 01:28

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Aliağa ziyareti sırasında vatandaşların talebi üzerine İzmir Aliağa Kalabak Göleti ve Sulaması Projesi’nin ek yatırım programına alınması maksadıyla talimat verdi. Bu kapsamda, ek yatırım programına alınan projenin inşaat ihalesi hazırlıklarına başlandı.
 
970 DEKAR MÜNBİT TOPRAK SULAMAYA AÇILACAK
Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilecek gölet talvegten 38 metre yüksekliğinde olacak. Projenin tamamlanması ile Aliağa'da 970 dekar mümbit toprak sulamaya açılacak. Sulama şebekesinin tamamı borulu sistem ile teşkil edilerek modern bir şekilde yağmurlama ve damla sulaması yapılacak.
 
Ayrıca, kırsal kesimde ekonomik getirisi yüksek bitki desenleri ile dekar başına yıllık 1039 TL gelir artışı, toplamda ise 875 bin lira yıllık net gelir artışı sağlanacak. Böylece kırsal kesim ekonomik yönden refaha kavuşacak ve kente göçte önlenmiş olacak.

Bu haber 2146 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BANKAMATİK DİYE İŞTEN ATILDI MECLİS ÜYESİ OLARAK GERİ DÖNDÜ
BANKAMATİK DİYE İŞTEN ATILDI MECLİS ÜYESİ OLARAK GERİ DÖNDÜ
ÇEVRE DOSTU BEZ ÇANTALARIN DAĞITIMI DEVAM EDİYOR
ÇEVRE DOSTU BEZ ÇANTALARIN DAĞITIMI DEVAM EDİYOR